12. června 2014 v 23:41 |
Administrační tagy: 

Marek Choloniewski: ...nothing?

0:00
/
0:00
Marek Choloniewski: ...nothing?
02173762.jpeg
12. června 2014 v 23:41 |
Administrační tagy: 

Marek Choloniewski: ...nothing?

V kompozici (která je ale spíše jakousi rozhlasovou instalací) jde především o koncept, který se snaží reflektovat formu soundscape vytvořenou ze dvou typů materiálu: unikátní zvukové nahrávky ze solného dolu v obci Wieliczka nedaleko polského Krakówa a dále pak jemné zvuky prostředí, které jsem natočil v okolí této obce.

Wieliczka se svým solným dolem je tradicí zakořeněna už ve 13. století. V roce 2005 mne tato reálie inspirovala k vytvoření instalace, kterou jsem připravil pro polský pavilon Expo v Naganu. Jednalo se v podstatě o mnohakanálové ozvučení malého modelu této velké polské kulturní památky. Celé hodiny nahrávek velmi jemných, takřka neslyšitelných zvuků, které jsem pro tuto příležitost pořídil, zůstaly několik let ukryté - až do této chvíle, připraveny ke svému znovuobjevování...

Ambientní zvuky prostředí natočené kolem obce Wieliczka jsou součástí dlouhé série snímků, jimiž se snažím mapovat ty nejtišší zvuky přírody. Ve vztahu ke zvukům v solném dole pak vytvářejí prostorový kontrast - ty první pocházejí z uzavřeného prostoru v podzemí, druhé naopak z otevřeného prostoru nad ním. Vzájemně se prolínají a dostávají do konfrontací.

Skladba je jakýmsi zvukovým vstoupením do mých snů, v nichž se uzavřené prostory rozevírají jako hranatá krabice směrem k prostoru otevřenému a zase naopak - přírodní scenérie jsou projektovány do relací ploché divadelní scénografie.