Tomáš Procházka

02906793.jpeg

Tomáš Procházka

Tomáš Procházka (1973) vystudoval Střední školu strojní a dopravní a v roce 1996 absolvoval DAMU na kated­ře alternativního a loutkového divadla. Poté působí jako nezávislý umělec v oblasti divadla, performance, hudby a intermédií.

V devadesátých letech se podílel na mnoha scénických projektech, často jako technolog, hudebník, zvukař a herec v jedné osobě (s ruskou skupinou Derevo, s Divadlem bratří Formanů, s Minem Tanakou, s holandskými Grifftheater). V roce 1999 vstoupil do sou­boru Buchty a loutky, kde působí dodnes. Zde režíroval tři představení (Gilgameš, Pes Baskervilesský a Kabaret KaKa) a ve většině ostatních vystupoval a také skládal či živě hrál hudbu. Se členy Buchet a loutek pracuje také jako loutkář/animátor pro film. Spolupracoval na filmech Kuky se vrací, Antikrist, The Strings a mnoha krátkometrážních filmech a reklamách. Jako člen Buchet a loutek i samostatně vedl loutkářské workshopy v ČR, Mexiku a Kanadě.

V roce 1998 založil hudební skupinu B4, se kterou vydal kritiky oceňovaná CD u vydavatelství Polí5. Její album Didaktik Nation Legendary Rock získalo v roce 2011 cenu Vinyla v kategorii deska roku. V roce založil 2005 divadelní skupinu HANDA GOTE research & development. Podílel se na všech představeních souboru, dramaturgii festivalu Still-life v roce 2009 a 2010 a také na několika výstavách skupiny.

Jako hudebník a zvukový designér spolupracuje s různými tanečními a pohybovými skupinami např. Vertedance, Nanohach, Stage code, Kristýna Celbová, HoMe Theatre, Cristina Maldonado. Vytvořil také hudbu k několika filmům. Jako hudebník vystupuje také s projekty Gurun Gurun, Radio Royal, s finským hudebníkem Pasi Makelou a také solově pod jménem Federsel. Spolu s Petrem Ferencem organizuje koncetní sérii Wakushoppu. Založil blog mapující domácí nahrávání, outsider music a neviditelnou hudební scénu Endemit Archives.