27. března 2019 v 22:00 |
Administrační tagy: 

Veronika Svobodová: RORBU

0:00
/
0:00
Veronika Svobodová: RORBU
Veronika Svobodová ve studiu RS7
27. března 2019 v 22:00 |
Administrační tagy: 

Veronika Svobodová: RORBU

Autor příspěvku na web: 
Veronika Svobodová

Ror-bu je zvuková kompozice Veroniky Svobodové, jejíž přístup k práci se zvukem neomylně prozrazuje vazby k divadelní scénografii, umění instalace a performance. Ve své tvorbě propojuje hledisko prostoru, času a situací. Důležitý není samotný zvuk, ale i způsob, jakým je na scéně vytvářen. Často se jedná o přímou reakci na konkrétní místa v krajině nebo architektonické prostory.

Kompozice představuje sonický zážitek z autorčina pobytu ve starém rybářském domu jménem Kråkeslottet (tzn. havraní zámek), který stojí na samém konci pobřeží norského ostrova Senja za polárním kruhem. Jedná se o tradiční typ rybářského domu, který byl dlouhá léta využíván pro zpracování ryb. Od roku 2011 tady pravidelně probíhá Festival of Contemporary Art ArtiJuli a je místem pro umělecké rezidence.

Slovo „BU“ má v norštině různé významy. Jedná se o citoslovce pro zastrašení nebo prostor v domě určený ke skladování neužitečných předmětů. Název mimo jiné odkazuje i k tradičnímu typu rybářského domu Ror-bu, tzn. místo k obývání, nebo místo k odpočinku.

V kompozici Ror-bu jsou zpracovány terénní nahrávky nasbírané v průběhu cesty vlakem a měsíčního pobytu na ostrově. Pletací stroje z muzea provázků, loď Polaris, chůze po pláži, kvílení meluzíny, zmrzlý déšť, kroupy, vrzání schodů, nahrávka starého klavíru atd.

Terénní nahrávky znějí vdoprovodu dvou anachronických ruchostrojů rozeznívajících křehké erupce a zamlžené šumy prostřednictvím primitivní mechaniky, břidlicové desky, písku, kamenů, loopstationu a kontaktních mikrofonů.
Na postprodukční spolupráci výsledné kompozice Ror-bu se podílí také filmový zvukař Jan Richtr.

Kråkeslottet